אודות מרכז ההדרכה

מי אנחנו

ב"גני יער", שהוקמה על ידי רון מלצר ותמר רייס בשנת 2017, שמנו לעצמנו מטרת-על: להגשים את הערכים העומדים בבסיס הגישה החינוכית "חינוך יער" במערכת החינוך הציבורית, מתוך הכרה בערכם של הפשטות, השהייה בטבע והמפגש הישיר עם העולם, וחשיבותם להתפתחותו הבריאה של האדם החל מהגיל הרך.

אנחנו שואפים  להטמיע ערכים אלה בחינוך הציבורי- עבור כולם, מתוך הבנה כי השהייה בחוץ והמפגש הישיר עם העולם אינן פריווילגיות המיועדות לאוכלוסיות מסוימות, אלא הכרח חברתי-תרבותי שעלינו לקחת עליו אחריות כדי לדאוג להתפתחותם התקינה של הילדים בחברה שלנו, והפיכתם למבוגרים בריאים ומאושרים יותר. 

המוטיבציה שלנו

בשנים האחרונות ניתן לזהות שהחברה שלנו צועדת אל עבר עתיד טכנולוגי. עם כל היתרונות שהקדמה והטכנולוגיה מאפשרות לנו, יותר ויותר אנשים -הורים, מחנכים, מטפלים, רופאים ועוד – מזהים תחלואות וקשיים: בריאותיים, פיזיים, מוטוריים, נפשיים, רגשיים, יצירתיים, חברתיים ותקשורתיים . מחקרים רבים מהעשורים האחרונים מלמדים כי שהות בטבע יכולה לשפר מהותית את חיינו בכל ההיבטים הללו, ובפרט כאשר נוצרת תשתית טובה בשלבי ההתפתחות הקריטיים של ילדים בגיל הרך, בתקופת הגדילה והעיצוב שלהם.

הדרך שלנו

מתוך הניסיון שרכשנו בהקמת גן היער במצפה רמון, אנחנו פועלים כיום בשיתוף פעולה עם מרכזי הפיתוח המקצועי של משרד החינוך (פסג"ה) ועם רשויות שונות ברחבי הארץ על מנת לאפשר לאנשי חינוך את התשתית המקצועית ביותר בדרכם להתנהלות יומיומית עם ילדי הגן שלה במרחב הטבעי. התשתית כוללת מסלולי הכשרה וליווי שונים המפורטים באתר. מוזמנים להתרשם…

החזון שלנו:

לאפשר לכל ילד וילדה "להרגיש בבית בעולם" דרך מפגש בלתי-אמצעי עם הטבע.

המטרה שלנו:

להטמיע ערכים של פשטות, חיבור ואחדות בחינוך הציבורי בארץ דרך שימוש בטבע ככלי חינוכי.

המשימות שלנו:

  • לתמוך מסגרות חינוך ורשויות מוניציפליות המבקשות לממש חינוך טבע.
  • לאפשר לילדים לבוא במגע יומיומי עם החיים ולפתח בהם את תחושת המסוגלות הנובעת ממפגש זה.
  • לאפשר לגננות ואנשי חינוך להשתמש בטבע ככלי חינוכי בצורה מיטבית עבורם ועבור הילדים.

רון מלצר – מתוך מסע אישי של ריפוי, בו הטבע והפשטות היוו תפקיד משמעותי בתהליך של בנייה מחדש, רון ייסד את גן היער הראשון בישראל במצפה רמון. גן יער אשר פרץ את הדרך לתנועה של גני ילדים ובתי ספר בחינוך הציבורי בישראל הפועלים מאמונה כי היציאה לטבע אינה פריווילגיה השייכת לקבוצה כזו או אחרת בחברה, אלא הכרח של ממש לכל הילדים מכל המגזרים.
רון הוא זוכה פרס קרן רקאנטי ליזמות בחינוך לשנת 2016

תמר רייס – מוזיקאית ואשת חינוך אשר בעקבות תהליכי יצירה, הלחנה וחיים בטבע החליטה להביא את כוחות התרפיה והלימוד של הטבע לחייהם של ילדים, להתמקד בגישה החינוכית "גני יער", ולהנגיש אותה בתוך מערכת החינוך הציבורית באופן מקצועי ומאורגן, מתוך הכרה שחברה החיה בהרמוניה עם עצמה ועם הסביבה תאפשר לכולנו חיים טובים יותר בעולם טוב יותר.