אודות מרכז ההדרכה

מי אנחנו

ב"גני יער", שהוקמה על ידי רון מלצר ותמר רייס בשנת 2017, שמנו לעצמנו מטרת-על: להגשים את הערכים העומדים בבסיס הגישה החינוכית "חינוך יער" במערכת החינוך הציבורית, מתוך הכרה בערכם של הפשטות, השהייה בטבע והמפגש הישיר עם העולם, וחשיבותם להתפתחותו הבריאה של האדם החל מהגיל הרך.

אנחנו שואפים  להטמיע ערכים אלה בחינוך הציבורי- עבור כולם, מתוך הבנה כי השהייה בחוץ והמפגש הישיר עם העולם אינן פריווילגיות המיועדות לאוכלוסיות מסוימות, אלא הכרח חברתי-תרבותי שעלינו לקחת עליו אחריות כדי לדאוג להתפתחותם התקינה של הילדים בחברה שלנו, והפיכתם למבוגרים בריאים ומאושרים יותר. 

המוטיבציה שלנו

בשנים האחרונות ניתן לזהות שהחברה שלנו צועדת אל עבר עתיד טכנולוגי. עם כל היתרונות שהקדמה והטכנולוגיה מאפשרות לנו, יותר ויותר אנשים -הורים, מחנכים, מטפלים, רופאים ועוד – מזהים תחלואות וקשיים: בריאותיים, פיזיים, מוטוריים, נפשיים, רגשיים, יצירתיים, חברתיים ותקשורתיים . מחקרים רבים מהעשורים האחרונים מלמדים כי שהות בטבע יכולה לשפר מהותית את חיינו בכל ההיבטים הללו, ובפרט כאשר נוצרת תשתית טובה בשלבי ההתפתחות הקריטיים של ילדים בגיל הרך, בתקופת הגדילה והעיצוב שלהם.

הדרך שלנו

מתוך הניסיון שרכשנו בהקמת גן היער במצפה רמון, אנחנו פועלים כיום בשיתוף פעולה עם מרכזי הפיתוח המקצועי של משרד החינוך (פסג"ה) ועם רשויות שונות ברחבי הארץ על מנת לאפשר לאנשי חינוך את התשתית המקצועית ביותר בדרכם להתנהלות יומיומית עם ילדי הגן שלהם במרחב הטבעי. התשתית כוללת מסלולי הכשרה וליווי שונים המפורטים באתר. מוזמנים להתרשם…

החזון שלנו:

לאפשר לכל ילד וילדה "להרגיש בבית בעולם" דרך מפגש בלתי-אמצעי עם הטבע.

המטרה שלנו:

להטמיע ערכים של פשטות, חיבור ואחדות בחינוך הציבורי בארץ דרך שימוש בטבע ככלי חינוכי.

המשימות שלנו:

  • לתמוך מסגרות חינוך ורשויות מוניציפליות המבקשות לממש חינוך טבע.
  • לאפשר לילדים לבוא במגע יומיומי עם החיים ולפתח בהם את תחושת המסוגלות הנובעת ממפגש זה.
  • לאפשר לגננות ואנשי חינוך להשתמש בטבע ככלי חינוכי בצורה מיטבית עבורם ועבור הילדים.

המנחים שלנו

עותק של WhatsApp Image 2018-07-03 at 19.02.54

רון מלצר – מנכ"ל גני יער

מתוך מסע אישי של ריפוי, בו הטבע והפשטות היוו תפקיד משמעותי בתהליך של בנייה מחדש, רון ייסד את גן היער הראשון בישראל במצפה רמון. גן יער אשר פרץ את הדרך לתנועה של גני ילדים ובתי ספר בחינוך הציבורי בישראל הפועלים מאמונה כי היציאה לטבע אינה פריווילגיה השייכת לקבוצה כזו או אחרת בחברה, אלא הכרח של ממש לכל הילדים מכל המגזרים.

רון הוא זוכה פרס קרן רקאנטי ליזמות בחינוך לשנת 2016

IMG-2218

יואב כהן

הטבע תמיד היווה עבורי בית, מקום של נחת, מזור וחיבור. הרצון להישאר יצירתי ושובב כילד, ולבלות גם את זמן העבודה בחוץ הובילו לשנים של טעייה ותהייה עד שהגעתי לגן יער במצפה רמון. זכיתי להעמיק בגישה המאפשרת לילדים ולקהילת הגן את החיבור לטבע ולעצמם, מאפשרת חיבור מחיבוק, במרחב שבו כל יצור ומרכיב טבעי הוא מושא ליצירה, בנייה ולמידה. לאחר עבודה של שנתיים בגן שהקים רון, הקמתי גן יער נוסף בו עבדתי שנתיים וכיום אני עוסק בליווי מסגרות חינוכיות בתחום. 

נועה שבח

אני נועה שבח, עובדת ונושמת את גני הילדים ועולמם של הילדים בגיל הרך ב11 שנה האחרונות.
במהלך השנים עבדתי כסייעת בגנים פרטיים, גננת משלימה בגני עירייה בחולון ובמצפה רמון. חייתי במשך שנה וחצי ביער בהודו, ובמסגרתו ניהלתי תכנית לילדים אירופאיים והודיים שהתקיימה ביער.
בגן יער במצפה רמון, התחלתי לחבר בין שני העולמות שמתקיימים בתוכי במשך כל חיי – האהבה לעולם הילדים ולמרחב הטבעי.
העבודה עם הילדים בחוץ היא האפשרות מבחינתי לחיות את החיים במלואם. שמחה מאוד לתת את האפשרות הזאת לכל הילדים והמבוגרים שמעוניינים לצעוד במסע הזה.
IMG-20230114-WA0003
f18c8753-0c61-4476-aebc-11d0c7d5cb38

גלעד יעקובי

מתוך התנסות, חוויה ואמונה אני צועד בחוץ. הכרות עם גישת גני יער נתנה לי הרגשה שאני בדרך הנכונה וחיברה לי בין אהבותיי לחוץ, לחינוך ולמיינדפולנס.
עוסק בחינוך מעל ל-20 שנה, מתוכן 14 במשרד החינוך.
בימים אלה חוקר את הקשר בין מיינדפולנס לחינוך יער במסגרת כתיבת תזה בחינוך סביבתי. 

 

 תמר רייס – מייסדת שותפה – עזבה בשנת 2021

מוזיקאית ואשת חינוך אשר בעקבות תהליכי יצירה, הלחנה וחיים בטבע החליטה להביא את כוחות התרפיה והלימוד של הטבע לחייהם של ילדים, להתמקד בגישה החינוכית "גני יער", ולהנגיש אותה בתוך מערכת החינוך הציבורית באופן מקצועי ומאורגן, מתוך הכרה שחברה החיה בהרמוניה עם עצמה ועם הסביבה תאפשר לכולנו חיים טובים יותר בעולם טוב יותר.